Člen představenstva nLIGHT prodal akcie po poklesu jejich ceny
Člen představenstva americké firmy nLIGHT prodal 15. září 4 452 akcií za zhruba 171 000 dolarů. Firma nLIGHT vyrábí výkonné laserové systémy pro průmysl a obranu. Akcie prodal poté, co jejich cena předtím výrazně klesla.
Prodané akcie tvořily 5 % podílu, který člen představenstva ve firmě držel před transakcí. Po prodeji mu ve firmě zůstal podíl 0,15 %.
Šéf nLIGHT Scott Keeney prodal akcie za 8,9 milionu dolarů
nLIGHT vyrábí výkonné polovodičové a vláknové lasery. Prodává je výrobcům v průmyslu, letectví a obraně. Generální ředitel firmy Scott Keeney prodal 8. a 9. září 215 000 akcií za celkem 8,9 milionu dolarů. Průměrná cena byla 41,17 dolaru za kus.
Prodej proběhl podle pravidla 10b5-1 (harmonogram prodejů domluvený dopředu, aby se předešlo podezření z obchodování na základě neveřejných informací). Tento plán si Keeney nastavil už v květnu. Po transakci mu zůstává přímo v držení zhruba 2 miliony akcií v hodnotě kolem 80 milionů dolarů.
Cena akcie nLIGHT byla ještě začátkem srpna nad 75 dolary. Firma ale 6. srpna spolu s výsledky za druhé čtvrtletí oznámila slabý výhled na třetí čtvrtletí. Čeká tržby 63 až 73 milionů dolarů, tedy možná i pod loňskými 66,7 milionu. Důvodem jsou problémy v dodavatelském řetězci za zhruba 17 milionů dolarů. Od té doby se cena akcie pohybuje kolem 40 dolarů.
Samotné druhé čtvrtletí přitom bylo rekordní. Tržby vzrostly o 34 % na 82,6 milionu dolarů.
Generální ředitel firmy nLIGHT Scott Keeney prodal přes 363 500 akcií za zhruba 16,5 milionu dolarů. Firma vyrábí laserové systémy.
Prodej představoval asi 17 % akcií, které ředitel předtím vlastnil. Uplatnil opce, tedy právo koupit akcie za předem danou cenu 1,45 dolaru za kus. Nakoupené akcie pak hned prodal na burze za tržní cenu.
K prodeji došlo poté, co cena akcie nLIGHT po zveřejnění výsledků hospodaření klesla.
Výrobce laserů nLight hlásí rekordní tržby, čínské dodávky ale příští čtvrtletí zpomalí
Výrobce průmyslových a obranných laserů nLight (NASDAQ: LASR) oznámil za druhé čtvrtletí rekordní tržby 82,6 milionu dolarů, o 34 % víc než loni. Upravený provozní zisk (EBITDA) se skoro zdvojnásobil na 10,7 milionu dolarů. Nejvíc rostl obranný a letecký segment. Tržby tam dosáhly rekordních 57,3 milionu dolarů, o 41 % víc než loni.
Firma získala novou zakázku od amerického ministerstva obrany na vývoj laserových zbraní (program JLWS). Její strop je přes 600 milionů dolarů na víc let dopředu. Navazuje na dřívější dodávky 300kilowattového a 50kilowattového laseru. Výnosy z této zakázky se začnou počítat do tržeb od třetího čtvrtletí a naplno se projeví v roce 2027. Firma zároveň pokračuje ve vývoji megawattového laseru, který má zákazníkovi dodat koncem letošního roku.
Zákazníci ale musí počítat se zpomalením. Potíže s dodávkami optiky a dalších materiálů z Číny podle firmy odsunou zhruba 17 milionů dolarů tržeb, které jinak čekala ve třetím čtvrtletí. Na příští čtvrtletí proto nLight čeká tržby jen 63 až 73 milionů dolarů, tedy méně než ve druhém čtvrtletí.
Výrobce výkonných laserů nLIGHT (LASR) zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí 2026. Podle firmy byly tržby, hrubá marže i upravený ukazatel EBITDA (zisk před úroky, daněmi a odpisy) na úrovni očekávání, nebo nad ní.
Hlavním tahounem růstu byla podle vedení silná poptávka z obranného sektoru a z oblasti pokročilé výroby. Firma dodává vysoce výkonné lasery pro vojenské i průmyslové využití.
nLIGHT zveřejní výsledky za druhé čtvrtletí 6. srpna
Výrobce vysoce výkonných laserů nLIGHT (LASR) oznámil termín zveřejnění výsledků. Hospodaření za druhé čtvrtletí 2026 zveřejní 6. srpna po uzavření trhu. Webcast pro investory se bude konat týž den ve 14:00 pacifického času (17:00 východního).
nLIGHT představí na Eurosatory 2026 laserovou zbraň HADES o výkonu 70 kW
nLIGHT (ticker: LASR) oznámil účast na obranném veletrhu Eurosatory 2026 v Paříži, kde ukáže laserový zbraňový systém HADES – signál, že firma přechází od prototypů k sériové výrobě. Systém dosahuje výkonu 70 kW a je určen k ničení dronů, raket, dělostřeleckých projektilů a minometů.
Veletrh se koná 15.–19. června 2026 v Paříži, nLIGHT bude vystavovat v hale 4, stánek D287. Systém HADES staví na technologii zesilovače 5. generace a vertikálně integrované laserové architektuře firmy.
Společnost se nyní soustředí na tři oblasti: odolnost systémů vůči bojovým podmínkám, optimalizaci dodavatelského řetězce a interoperabilitu s dalšími vojenskými platformami. nLIGHT zaměstnává více než 800 lidí a provozuje pobočky v USA, Evropě a Asii. Sídlo má v Camasu ve státě Washington.
Generální ředitel nLIGHT Scott Keeney prodal 24 990 akcií společnosti za přibližně 1,89 milionu dolarů. Transakce proběhla 3. a 4. června 2026 za váženou průměrnou cenu 75,81 dolarů za akcii.
Keeney drží akcie i nepřímo prostřednictvím Keeney Family Revocable Trust, který prodejem nebyl dotčen. Objem transakce byl podle dostupných dat pod průměrem jeho nedávných prodejů. Od srpna 2023 celkem odprodal přes 1,34 milionu akcií.
nLIGHT (ticker LASR) vyrábí pokročilé laserové technologie pro průmyslový a obranný sektor.
Růst nLIGHT dnes stojí hlavně na tom, zda se vysokovýkonné lasery pro obranu posunou z vývojových a prototypových programů do opakovatelných dodávek. Firma vyrábí polovodičové a vláknové lasery pro řízenou energii, optické senzory a přesnou průmyslovou výrobu, ale investiční příběh se v posledních kvartálech výrazně přesunul k obraně. Právě tam je nejlepší kombinace naléhavé poptávky, rozpočtové podpory a prostoru pro technologické odlišení. Q1 2026 ukázal, že nejde jen o vzdálený slib: tržby meziročně vzrostly o více než polovinu, hrubá marže se zlepšila a firma se dostala těsně nad nulu na čistém výsledku. To je důležité, protože nLIGHT dlouho působil spíš jako technologicky zajímavý, ale finančně nedotažený výrobce. Trh už však velkou část obratu započítává. Při EV/tržbách kolem 12x a forward P/E přes 100x akcie neoceňuje současný zisk, ale víru, že obranné lasery přerostou v mnohem větší a maržovější byznys. To dává smysl, pokud HADES a navazující programy otevřou cestu k sériové výrobě. Zároveň to znamená, že prostor pro chybu je malý: jakékoli zpoždění zakázek, slabší marže nebo návrat k provozním ztrátám by se v takové valuaci projevil rychle.
Aktuální dění
čvn 2026
nLIGHT oznámil, že na veletrhu Eurosatory 2026 představí laserový zbraňový systém HADES o výkonu 70 kW. Důležité je hlavně to, že firma komunikovala posun od prototypů směrem k sériové výrobě.
čvn 2026
Generální ředitel Scott Keeney prodal akcie za přibližně 1,9 milionu dolarů. Transakce navázala na jeho dřívější prodeje a je relevantní hlavně v kontextu prudkého růstu ocenění firmy.
kvě 2026
Finanční ředitel Joseph Corso prodal akcie za zhruba 3,9 milionu dolarů, což představovalo téměř čtvrtinu jeho přímo drženého podílu. Po transakci mu zůstal významný akciový podíl ve společnosti.
kvě 2026
nLIGHT se účastnil investorských konferencí Craig-Hallum a William Blair. Pro firmu ve fázi přecenění je aktivnější komunikace s investory důležitá, protože trh sleduje hlavně velikost a načasování obranné příležitosti.
Bulls say
• nLIGHT má know-how v klíčové části obranného řetězce, kde nestačí koupit běžné optické komponenty a poskládat systém. Výkon, chlazení, odolnost a spolehlivost laseru jsou technické bariéry, které mohou zvýhodnit dodavatele s vlastní architekturou.
• Poptávka po levnější obraně proti dronům, raketám a minometům hraje ve prospěch řízené energie. Pokud armády začnou tyto systémy nakupovat ve větším rozsahu, nLIGHT může těžit z trhu, který je teprve na začátku komerčního rozjezdu.
• Firma není čistě jednosázkový obranný projekt. Průmyslové lasery a optické senzory sice nejsou hlavním tahounem teze, ale dávají společnosti širší technologickou základnu a pomáhají rozkládat vývojové náklady.
Zamčeno pro vyšší členství
Bears say
• Valuace už předpokládá, že obranný růst bude pokračovat a postupně se promítne do výrazně lepší ziskovosti. Pokud se z firmy nestane stabilně ziskový dodavatel obranných systémů, násobky typu EV/tržby kolem 12x budou těžko obhajitelné.
• Obranné programy mívají dlouhé schvalování, proměnlivé priority a nepravidelné objednávky. I dobrá technologie se může ekonomicky zadrhnout, pokud zákazníci zůstanou u testování a modernizací místo větších výrobních kontraktů.
• Insider prodeje po výrazném přecenění akcie nejsou samy o sobě důkazem problému, ale zvyšují citlivost investorů na další zprávy. U firmy, jejíž teze stojí na budoucích zakázkách, může slabší signál z vedení snadno zhoršit náladu trhu.
Zamčeno pro vyšší členství
Profil akcie
Společnost nLIGHT, Inc. navrhuje, vyrábí a prodává polovodičové a vláknové lasery pro průmyslové, mikrovýrobní a letecké a obranné aplikace. Působí ve dvou segmentech, laserových produktech a pokročilém vývoji. Společnost také poskytuje vláknové zesilovače a paprskové kombinační a řídicí systémy pro použití ve vysokoenergetických laserových systémech v aplikacích s řízenou energií. Své výrobky prodává prostřednictvím přímých prodejních sil ve Spojených státech, Číně, Jižní Koreji a evropských zemích, jakož i prostřednictvím různých...
Společnost nLIGHT, Inc. navrhuje, vyrábí a prodává polovodičové a vláknové lasery pro průmyslové, mikrovýrobní a letecké a obranné aplikace. Působí ve dvou segmentech, laserových produktech a pokročilém vývoji. Společnost také poskytuje vláknové zesilovače a paprskové kombinační a řídicí systémy pro použití ve vysokoenergetických laserových systémech v aplikacích s řízenou energií. Své výrobky prodává prostřednictvím přímých prodejních sil ve Spojených státech, Číně, Jižní Koreji a evropských zemích, jakož i prostřednictvím různých nezávislých prodejních zástupců a distributorů v Asii, Evropě a Jižní Americe. Společnost byla dříve známá jako nLight Photonics Corporation a v lednu 2016 změnila svůj název na nLIGHT, Inc. Společnost nLIGHT, Inc. byla založena v roce 2000 a sídlí v Camas ve Washingtonu.
Člen představenstva nLIGHT prodal akcie po poklesu jejich ceny
Člen představenstva americké firmy nLIGHT prodal 15. září 4 452 akcií za zhruba 171 000 dolarů. Firma nLIGHT vyrábí výkonné laserové systémy pro průmysl a obranu. Akcie prodal poté, co jejich cena předtím výrazně klesla.
Prodané akcie tvořily 5 % podílu, který člen představenstva ve firmě držel před transakcí. Po prodeji mu ve firmě zůstal podíl 0,15 %.
Šéf nLIGHT Scott Keeney prodal akcie za 8,9 milionu dolarů
nLIGHT vyrábí výkonné polovodičové a vláknové lasery. Prodává je výrobcům v průmyslu, letectví a obraně. Generální ředitel firmy Scott Keeney prodal 8. a 9. září 215 000 akcií za celkem 8,9 milionu dolarů. Průměrná cena byla 41,17 dolaru za kus.
Prodej proběhl podle pravidla 10b5-1 (harmonogram prodejů domluvený dopředu, aby se předešlo podezření z obchodování na základě neveřejných informací). Tento plán si Keeney nastavil už v květnu. Po transakci mu zůstává přímo v držení zhruba 2 miliony akcií v hodnotě kolem 80 milionů dolarů.
Cena akcie nLIGHT byla ještě začátkem srpna nad 75 dolary. Firma ale 6. srpna spolu s výsledky za druhé čtvrtletí oznámila slabý výhled na třetí čtvrtletí. Čeká tržby 63 až 73 milionů dolarů, tedy možná i pod loňskými 66,7 milionu. Důvodem jsou problémy v dodavatelském řetězci za zhruba 17 milionů dolarů. Od té doby se cena akcie pohybuje kolem 40 dolarů.
Samotné druhé čtvrtletí přitom bylo rekordní. Tržby vzrostly o 34 % na 82,6 milionu dolarů.
Šéf nLIGHT prodal akcie za 16,5 milionu dolarů
Generální ředitel firmy nLIGHT Scott Keeney prodal přes 363 500 akcií za zhruba 16,5 milionu dolarů. Firma vyrábí laserové systémy.
Prodej představoval asi 17 % akcií, které ředitel předtím vlastnil. Uplatnil opce, tedy právo koupit akcie za předem danou cenu 1,45 dolaru za kus. Nakoupené akcie pak hned prodal na burze za tržní cenu.
K prodeji došlo poté, co cena akcie nLIGHT po zveřejnění výsledků hospodaření klesla.