Mesa Laboratories zruší 40 pracovních míst a sníží náklady o 9,3 milionu dolarů ročně
Mesa Laboratories vyrábí přístroje pro kontrolu kvality pro farmacii a zdravotnictví. Firma oznámila plán úspor, kterým sníží provozní náklady asi o 9,3 milionu USD ročně. Zhruba 4,3 milionu USD z toho znovu investuje. Čistá úspora tak bude asi 5,0 milionu USD ročně.
Firma zruší asi 40 pracovních míst, tedy zhruba 6 % zaměstnanců. Úspory se týkají hlavně divize Clinical Genomics. Ta se zaměří na farmakogenomiku (jak geny ovlivňují účinek léků) a onkologii. Bude také obsluhovat hlavně zákazníky, kteří přístroje používají ve velkém. Tržby divize kvůli tomu klesnou, ale zisk i hrubá marže mají vzrůst.
Firma také opustí pracoviště v Hamburku, kde jí v únoru 2027 končí nájem. Ušetřené peníze investuje do kalibračních řešení a do rozvoje v Asii.
Jednorázové náklady na restrukturalizaci budou asi 2,6 až 3,4 milionu USD před zdaněním. Firma za ně zaplatí v hotovosti 2,9 až 3,7 milionu USD. Plná úspora se projeví do konce fiskálního roku 2028. Výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2027 firma zveřejní 9. listopadu 2026. Spolu s nimi zveřejní i nový výhled na celý fiskální rok 2027.
Mesa Laboratories zlepšila marže, tržby ale prakticky stagnují
Mesa Laboratories vyrábí přístroje pro kontrolu sterilizace a testování v biofarmaceutickém a zdravotnickém průmyslu. Tržby firmy v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2027 vzrostly jen o 1 % na 60,1 milionu dolarů. Šlo o první výsledky pod novým generálním ředitelem Siddharthou Kadiou.
Hrubá marže se zlepšila na 64,9 % z 62 %. Pomohly nižší výdaje za externí pracovníky a konzultanty a lepší fungování dodavatelů. Provozní zisk podle standardů GAAP vzrostl o 129 % na 7 milionů dolarů. Čistý zisk ale klesl o 40,3 % na 2,8 milionu dolarů. Na vině byly kurzové vlivy na vnitrofiremní půjčku, nikoli provoz.
Provozní hotovostní tok stoupl na 14,7 milionu dolarů. Firma splatila dluh 8,7 milionu dolarů. Čistou zadluženost snížila na 1,85násobek zisku a do konce fiskálního roku ji chce dostat na 1,5 až 1,75násobku.
Největší segment firmy, kontrola sterilizace a dezinfekce (41 % tržeb), klesl organicky o 3,6 %. Nešlo o slabší poptávku, ale o zpožděné dodávky. Kadia řekl, že jde o problém se spolehlivostí dodávek a firma na něm pracuje. Segment biofarmaceutického vývoje naopak organicky vzrostl o 5 % po téměř 30% propadu v předchozím čtvrtletí. Výhled na fiskální rok 2027 firma zveřejní v listopadu spolu s výsledky za druhé čtvrtletí.
Mesa Laboratories: tržby za fiskální rok 2026 vzrostly o 3,4 %, provozní zisk skočil o 87 %
Mesa Laboratories (NASDAQ: MLAB) vykázala za fiskální rok 2026 tržby 249,1 milionu dolarů, což představuje meziroční růst 3,4 %, a výrazně zlepšila ziskovost – provozní zisk ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 87 % na 2,7 milionu dolarů. EBITDA bez jednorázových položek za celý rok stoupla o 11,9 % na 63,5 milionu dolarů, tedy 25,5 % tržeb.
Volný peněžní tok za rok dosáhl 39,6 milionu dolarů. Společnost využila část prostředků ke splacení 14,7 milionu dolarů dluhu, čímž snížila poměr čistého zadlužení na 2,11.
Čtvrtletí přesto zatížily exportní kontroly a problémy v divizi Biopharmaceutical Development, které stáhly základní organický růst v 4Q26 do mírného minusu -0,6 %. Naopak divize Sterilization and Disinfection Control vykázala výrazný růst.
V dubnu 2026 nastoupil do funkce generálního ředitele Siddhartha Kadia. Firma očekává návrat k pozitivnímu základnímu organickému růstu již v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2027.
Mesa Laboratories stojí v nenápadné, ale důležité části hodnotového řetězce zdravotnictví: dodává nástroje a kontrolní řešení, která pomáhají ověřovat sterilizaci, dezinfekci, kalibraci, biofarmaceutický vývoj a vybrané genetické testování. Investičně nejde o rychle rostoucí příběh, ale spíš o specializovaného dodavatele do regulovaných procesů, kde zákazník nechce měnit vybavení ani validované postupy jen kvůli malé úspoře. To je hlavní důvod, proč by Mesa měla umět držet slušné marže a postupně zvyšovat volný peněžní tok, pokud se stabilizuje slabší část biofarmaceutického byznysu. Poslední rok ukázal zlepšení ziskovosti a snížení zadlužení, ale organický růst zůstává nevyrovnaný a firma pořád potřebuje přesvědčit, že nejde jen o jednorázové dohánění marží. Ocenění tomu odpovídá: kolem 17x EV/EBITDA za posledních 12 měsíců a forward P/E zhruba 76x není levné na firmu s nízkým růstem tržeb. Trh tedy neoceňuje Mesu jako levný obrat, ale jako kvalitní niche platformu, u které čeká lepší růst, disciplínu v kapitálu a návrat k pravidelnějšímu růstu zisku.
Aktuální dění
kvě 2026
Mesa zveřejnila výsledky za fiskální rok 2026; tržby vzrostly o 3,4 % a upravená EBITDA dosáhla 63,5 milionu dolarů. Firma zároveň snížila čisté zadlužení na 2,11násobek EBITDA.
dub 2026
Do funkce generálního ředitele nastoupil Siddhartha Kadia. Vedení po prvních sto dnech plánuje představit investorům jasnější pohled na další směřování firmy.
úno 2026
Ve třetím fiskálním čtvrtletí firma ukázala zlepšení provozního výkonu a pokračovala ve splácení dluhu. Výsledky zároveň potvrdily, že růst mimo Čínu byl lepší než celkové číslo naznačovalo.
Bulls say
• Mesa prodává do regulovaných a často validovaných procesů, kde změna dodavatele znamená náklady, nové ověřování a provozní riziko. To podporuje loajalitu zákazníků a dává firmě lepší vyjednávací pozici než běžnému výrobci laboratorního vybavení.
• Byznys je rozkročený přes několik úzce specializovaných segmentů, takže není závislý jen na jednom rozpočtovém cyklu zákazníků. Silnější sterilizační a kontrolní řešení mohou tlumit slabší období v biofarmaceutickém vývoji nebo klinické genomice.
• Nové vedení má prostor zjednodušit portfolio, zlepšit alokaci kapitálu a soustředit firmu na části s vyšší návratností. Pokud se podaří spojit umírněný růst s provozní disciplínou, může se teze opřít víc o volný peněžní tok než o akviziční příběh.
Zamčeno pro vyšší členství
Bears say
• Ocenění už dnes předpokládá viditelné zlepšení růstu i ziskovosti. Pokud se organický růst bude dál pohybovat kolem nuly nebo bude záviset na jedné silné divizi, prostor pro zklamání je velký.
• Část portfolia je navázaná na investice biofarmaceutických zákazníků a na poptávku po vývojových nástrojích. Když zákazníci odkládají projekty nebo šetří rozpočty, Mesa to nemusí rychle vykompenzovat cenou.
• Firma je relativně malá a historicky rostla i přes akvizice, což zvyšuje riziko integrace, přecenění koupených aktiv a kolísání výsledků mezi segmenty. Zadlužení sice klesá, ale pořád omezuje manévrovací prostor, pokud by se růst znovu zadrhl.
Zamčeno pro vyšší členství
Profil akcie
Společnost Mesa Laboratories, Inc. vyvíjí, vyrábí a prodává nástroje pro biologickou vědu a produkty a služby řízení kvality ve Spojených státech, Evropě, Asii a Tichomoří a v mezinárodním měřítku. Segment Sterilizace a dezinfekce společnosti vyrábí a prodává biologické, čisticí a chemické ukazatele, které se používají k posouzení účinnosti sterilizačních a dezinfekčních procesů v nemocničním, zubním, lékařském a farmaceutickém průmyslu. Tento segment také poskytuje testovací a laboratorní služby především pro zubní...
Společnost Mesa Laboratories, Inc. vyvíjí, vyrábí a prodává nástroje pro biologickou vědu a produkty a služby řízení kvality ve Spojených státech, Evropě, Asii a Tichomoří a v mezinárodním měřítku. Segment Sterilizace a dezinfekce společnosti vyrábí a prodává biologické, čisticí a chemické ukazatele, které se používají k posouzení účinnosti sterilizačních a dezinfekčních procesů v nemocničním, zubním, lékařském a farmaceutickém průmyslu. Tento segment také poskytuje testovací a laboratorní služby především pro zubní průmysl. Jeho segment Biopharmaceutical Development vyvíjí, vyrábí a prodává automatizované systémy pro analýzu bílkovin (imunoanalýzy) a řešení syntézy peptidů. Řešení tohoto segmentu zahrnují analýzu bílkovin zahrnující analytická zařízení, CD, sady a pufry; a syntetizátory peptidů, které umožňují automatizovat chemicky syntetizované peptidy, které se používají při vytváření peptidových terapií, biomateriálů, kosmetiky a obecného výzkumu. Segment společnosti Calibration Solutions navrhuje, vyrábí a prodává produkty pro kontrolu a kalibraci kvality pro měření nebo kalibraci teploty, tlaku, pH, vlhkosti a dalších takových parametrů používaných pro zdravotní a bezpečnostní účely v nemocnici, výrobě zdravotnických prostředků, výrobě farmaceutických výrobků a různých laboratorních a zdravotnických prostředích. Produkty tohoto segmentu zahrnují kontinuální monitorovací systémy, dialyzátory a spotřební materiál, záznamníky dat, kalibrační zařízení plynového toku a zařízení pro odběr vzorků vzduchu a systémy pro testování točivého momentu. Jeho segment klinické genomiky vyvíjí, vyrábí a prodává nástroje genetické analýzy, které zahrnují systém MassARRAY a spotřební materiál, včetně čipů, panelů a roztoků chemických činidel používaných klinickými laboratořemi k provádění genomických klinických testů v několika terapeutických oblastech, jako jsou screeningy novorozenců, farmakogenetika a onkologie. Společnost byla založena v roce 1982 a sídlí v Lakewoodu v Coloradu.
Mesa Laboratories zruší 40 pracovních míst a sníží náklady o 9,3 milionu dolarů ročně
Mesa Laboratories vyrábí přístroje pro kontrolu kvality pro farmacii a zdravotnictví. Firma oznámila plán úspor, kterým sníží provozní náklady asi o 9,3 milionu USD ročně. Zhruba 4,3 milionu USD z toho znovu investuje. Čistá úspora tak bude asi 5,0 milionu USD ročně.
Firma zruší asi 40 pracovních míst, tedy zhruba 6 % zaměstnanců. Úspory se týkají hlavně divize Clinical Genomics. Ta se zaměří na farmakogenomiku (jak geny ovlivňují účinek léků) a onkologii. Bude také obsluhovat hlavně zákazníky, kteří přístroje používají ve velkém. Tržby divize kvůli tomu klesnou, ale zisk i hrubá marže mají vzrůst.
Firma také opustí pracoviště v Hamburku, kde jí v únoru 2027 končí nájem. Ušetřené peníze investuje do kalibračních řešení a do rozvoje v Asii.
Jednorázové náklady na restrukturalizaci budou asi 2,6 až 3,4 milionu USD před zdaněním. Firma za ně zaplatí v hotovosti 2,9 až 3,7 milionu USD. Plná úspora se projeví do konce fiskálního roku 2028. Výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2027 firma zveřejní 9. listopadu 2026. Spolu s nimi zveřejní i nový výhled na celý fiskální rok 2027.
Mesa Laboratories zlepšila marže, tržby ale prakticky stagnují
Mesa Laboratories vyrábí přístroje pro kontrolu sterilizace a testování v biofarmaceutickém a zdravotnickém průmyslu. Tržby firmy v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2027 vzrostly jen o 1 % na 60,1 milionu dolarů. Šlo o první výsledky pod novým generálním ředitelem Siddharthou Kadiou.
Hrubá marže se zlepšila na 64,9 % z 62 %. Pomohly nižší výdaje za externí pracovníky a konzultanty a lepší fungování dodavatelů. Provozní zisk podle standardů GAAP vzrostl o 129 % na 7 milionů dolarů. Čistý zisk ale klesl o 40,3 % na 2,8 milionu dolarů. Na vině byly kurzové vlivy na vnitrofiremní půjčku, nikoli provoz.
Provozní hotovostní tok stoupl na 14,7 milionu dolarů. Firma splatila dluh 8,7 milionu dolarů. Čistou zadluženost snížila na 1,85násobek zisku a do konce fiskálního roku ji chce dostat na 1,5 až 1,75násobku.
Největší segment firmy, kontrola sterilizace a dezinfekce (41 % tržeb), klesl organicky o 3,6 %. Nešlo o slabší poptávku, ale o zpožděné dodávky. Kadia řekl, že jde o problém se spolehlivostí dodávek a firma na něm pracuje. Segment biofarmaceutického vývoje naopak organicky vzrostl o 5 % po téměř 30% propadu v předchozím čtvrtletí. Výhled na fiskální rok 2027 firma zveřejní v listopadu spolu s výsledky za druhé čtvrtletí.
Mesa Laboratories: tržby za fiskální rok 2026 vzrostly o 3,4 %, provozní zisk skočil o 87 %
Mesa Laboratories (NASDAQ: MLAB) vykázala za fiskální rok 2026 tržby 249,1 milionu dolarů, což představuje meziroční růst 3,4 %, a výrazně zlepšila ziskovost – provozní zisk ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 87 % na 2,7 milionu dolarů. EBITDA bez jednorázových položek za celý rok stoupla o 11,9 % na 63,5 milionu dolarů, tedy 25,5 % tržeb.
Volný peněžní tok za rok dosáhl 39,6 milionu dolarů. Společnost využila část prostředků ke splacení 14,7 milionu dolarů dluhu, čímž snížila poměr čistého zadlužení na 2,11.
Čtvrtletí přesto zatížily exportní kontroly a problémy v divizi Biopharmaceutical Development, které stáhly základní organický růst v 4Q26 do mírného minusu -0,6 %. Naopak divize Sterilization and Disinfection Control vykázala výrazný růst.
V dubnu 2026 nastoupil do funkce generálního ředitele Siddhartha Kadia. Firma očekává návrat k pozitivnímu základnímu organickému růstu již v prvním čtvrtletí fiskálního roku 2027.